Wina Rioja

Wina Rioja to szeroka gama napojów z Hiszpanii, z charakterystycznymi czerwonymi winami wiśniowymi i jasnymi nutami owocowymi w smaku. W tym materiale opowiemy szczegółowo o tym regionie, przestudiujemy style wina, zalecamy najbardziej przystępne ceny. Co to jest Rioja?  Rioja to Region winiarski w północnej Hiszpanii, któremu nadano status DOC (Denominacion de Ogidep Calificada). Wino Rioja są wytwarzane z winogron uprawianych w strefach Navarra i La Rioja, a także w Kraju Basków i prowincji Alava.  Pod względem położenia geograficznego Rioja jest uważana za klasykę regionu winiarskiego. Z jednej strony jest otoczony wodami rzeki Ebra, az drugiej góry Kantabryjskie. Warto zauważyć, że w tej północnej części Hiszpanii nie ma wiatrów atlantyckich, panuje umiarkowany klimat kontynentalny, winnice znajdują się na równinie na wysokości 500 m nad poziomem morza. I jest to optymalne środowisko do zbioru dobrych zbiorów.

Region jest warunkowo podzielony na 3 odpowiednie strefy:

    Alta-górna Rioja;
    Baja-dolna Rioja;
    Alavesa.

Wino można tworzyć z mieszanki upraw wszystkich tych trzech stref, ale ostatnio producenci koncentrują się na jednej.

Klimat we wszystkich trzech obszarach jest inny. W strefie Alaveza rosną winogrona o bardziej wyrazistym smaku. Górna Rioja ma mniej cukru w jagodach, co oznacza, że smak wina jest lżejszy. Region Dolny jest najcieplejszy i rośnie tutaj najciemniejsze winogrona. Jeśli robisz wino tylko z niego, poziom alkoholu wyniesie około 18 stopni przy standardowych 13-14% dla Hiszpanii.

Historia win Rioja w faktach

Wina Rioja były początkowo produkowane w klasztorach. Pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku, kiedy rękopisy wskazywały na pomyślną produkcję i eksport napoju. Lokalni winiarze wprowadzili własną symbolikę do oznaczania produktu wysokiej jakości. W tamtych czasach władze górnego Rioja zabroniły nawet wozom jeździć w pobliżu gorzelni, aby fale wibracyjne nie zakłócały naczyń, w których podawano cudowny napój.

Pod koniec XVIII wieku pojawiła się cała Królewska społeczność ekonomiczna winiarzy Rioja, której kompetencje polegały na rozwoju przemysłu winiarskiego w regionie.

1953-rząd Hiszpanii wydzielił obszary produkcji napoju i zanotował nazwę "Rioja" dla win produkowanych w tym regionie.

1991-region otrzymuje długo oczekiwany status Denominacion de Ogidep Calificada.

Główne odmiany winogron do Win Rioja

W tej części Hiszpanii produkowane są wina czerwone, białe i różowe. Najwięcej (około 85%) przypada na pierwsze.

Czerwone wino mieszające Rioja jest produkowane z zestawu odmian Grenache, Tempranillo, Graciano i Carignan. Klasyczna receptura obejmuje około 15% Grenache i 85% Tempranillo. Na rynek czerwone wino jest dostarczane po 4-8 latach starzenia, chociaż teoretyczne napoje mogą starzeć się przez 20 lat.

Białe wino powstaje z winogron Grenache Blanc, Macabeo, Malvasia. Dojrzewa od dwóch do pięciu lat w drewnianych beczkach. W tym okresie smak jest nasycony Plamami karmelu, orzechów i nut owocowych.

Różowe wino uzyskuje się z winogron Grenache. W jego smaku wyczuwalne są nuty palonych ziaren kawy, wanilii, orzechów, owoców.

Top 4 rodzaje wino Rioja (klasyfikacja według starzenia)

    Gran Reserva dojrzewa w dębowej beczce przez 3 lata i kolejne 24 miesiące w szkle. Jeśli uprawa zostanie uznana za sukces, dopiero wtedy winiarze przechodzą do produkcji napoju;
    Joven to młode wino podstawowe o dojrzewaniu krótszym niż 12 miesięcy;
    Reserva dojrzewa co najmniej rok w dębowej beczce, a całkowita ekspozycja wynosi 3 lata. Do jego produkcji stosuje się wybrane odmiany winogron.
    Krianza-wino dojrzewające w butelce do 2 lat, podczas gdy w beczce jest podawane przez co najmniej 1 rok. Jest to najpopularniejszy gatunek, a jego popyt wynika z przystępnej polityki cenowej.

Rioja - hiszpańskie tanie Bordeaux

Starzone wino charakteryzuje się silną kwasową strukturą, doskonale "przeżywa" proces starzenia, wypełniając w ten sposób całą gamę odcieni smakowych. Eksperci porównują wina Rioja z przedstawicielami Burgundii i Bordeaux, ale koszt hiszpańskich win jest znacznie przyjemniejszy. To naprawdę jedna z najlepszych ofert w oparciu o stosunek jakości do ceny.

Dla porównania, w 2013 r. Wine Spectator przeprowadził ankietę, w której wina Rioja zdobyły tytuł "napoju roku", pozostawiając mastodontów z Burgundii i Bordeaux. Butelka czerwonego wino Rioja za nieco ponad 50 euro wyprzedziła recenzje i rekomendacje francuskich win, których cena zaczynała się od 80 euro. Ten precedens przypomina wieczną walkę szkockiej i bourbona, w której mniej reklamowane przez marketerów napoje mogą mieć wyższe szacunki i akceptowalną cenę.

Klasyczne wina Rioja i nowoczesne

Według sommeliera istnieje zasadnicza różnica między klasykami Win Rioja a nowoczesnymi napojami. Tak więc tradycyjne napoje wciąż "starej szkoły hiszpańskiej" są wykonane z winogron Tempranillo. Wino charakteryzuje się małą gęstością o umiarkowanej sile.

Współczesne wino Rioja wyróżniają się bogatszym odcieniem, mają wysoką koncentrację, dzięki czemu zyskały miłość fanów win z bukietem owoców.
Jak pić wina Rioja

Wina Rioja wyróżniają się bogatym smakiem, gęstym ciałem, obecnością jasnych nut dojrzałych wiśni w smaku i posmaku. W bukiecie wina wyraźnie wyczuwalne są również plamy owocowo-jagodowe, które według ekspertów są bardzo podobne do elementów Cabernet Sauvignon.

Na rynku istnieje duże zapotrzebowanie na wino Rioja marek Aurus, Artadi, Vina El Pison. Dobrą konkurencję stanowią napoje produkowane przez marki San Vicente i Lopez de Heredia. Wina marek Contador, Finca Allende, a także Senorio de San Vicente cieszą się stałą popularnością wśród Hiszpanów i mieszkańców innych krajów.

Zwracamy uwagę na 5 najlepszych wskazówek, jak pić wina Rioja, aby poczuć wszystkie jego zalety:

    Czerwone wino dobrze komponuje się z pikantnymi i umiarkowanie tłustymi daniami z cielęciny i wieprzowiny. Możesz podnieść do niego talerz twardych serów, a także prosciutto, Jamon.
    W przypadku białego wina wybór harmonijnej przekąski będzie nieco trudniejszy. Tutaj powinieneś zacząć od smaku napoju i starzenia się. Młode wina łączą się organicznie z owocami morza, lekkimi sałatkami, pieczonymi rybami.
    Średnio stare białe wino jest dobrze pijane z grillowanymi warzywami, orzechami, paellą z owocami morza.
    Dojrzałe białe wina są idealne w połączeniu z białym mięsem z kurczaka, kurczakiem z grilla, miękkim serem.
    Wina białe podawane są w temperaturze od 8 do 14 stopni, a Wina czerwone od 12 do 18 stopni. Im większa ekspozycja, tym wyższa powinna być temperatura podawania napoju w określonym zakresie.

Przed wypiciem wybranego wina Rioja należy stworzyć odpowiednią atmosferę. Przygotuj siebie i bliskich na spotkanie z tym eleganckim napojem. Dostrój się do przyjemności, skoncentruj się na pozytywach, ciesz się każdym łykiem unikalnego produktu o słonecznym charakterze.

Filtrowanie

Kolor

Smak

Szczep

Rok

Jest 21 produktów.

Pokazano 1-21 z 21 pozycji

Zarejestruj konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się do konta albo odzyskaj hasło