Wina Gewurztraminer

Słowo Gewurztraminer nie jest tak często wymawiane w sklepach monopolowych jak Chardonnay, Riesling lub Muscat, i to nie tylko ze względu na złożoną wymowę. Wino Gewurztraminer wyróżnia się spośród innych odmian białych win ze względu na charakterystyczny smak i spektakularny aromat. Pojawiając się tysiąc lat temu we włoskim regionie Alto Adige we wsi Tramin, Gewurztraminer pożyczył nazwę od swojej ojczyzny, dołączając do niej Zasłużony przedrostek pikantny "Gewurztraminer" ("pikantny", niem. "Gewürztraminer"). Rzymscy legioniści, którzy postawili stopę na tych ziemiach, tak bardzo pokochali miejscową odmianę winogron, że zabrali ją do stolicy. W Rzymie przyszedł na dwór i stał się ulubionym winem samego Cezara. To Rzymianie zajmowali się promocją szczepu Gewurztraminera, sadząc go na podbitych terytoriach. Według podobnego scenariusza Gewurztraminer pojawił się w Alzacji, gdzie znalazł swoją drugą ojczyznę. Początkowo skupiska Traminera były jasnozielone. Ta odmiana nie mogła pochwalić się hojnością aromatu ani jasnością bukietu, ale pod koniec XIX wieku odrodziła się w winogrona , które znamy dzisiaj: złote różowe jagody o gęstej skórze, które rodzą pachnące wina. Dopiero w 1973 roku w Alzacji Gewurztraminer uzyskał oficjalny status pod nazwą, pod którą znamy go dzisiaj. Wino Gewurztraminer jest tak aromatyczne, że dwadzieścia lat temu podczas ślepej degustacji we Francji jeden z sędziów, próbując wina z tej odmiany, pomyślał, że przez pomyłkę wlano mu duchy do szklanki.

W bukiecie wina Gewurztraminera róża i bzy miesza się z kokosem i cynamonem, rozpieszczając nutami bergamotki i anyżu, rozkoszując się słodyczą moreli i gruszki, kusząc goździkami i marcepanem. Czasami znajome nuty, subtelnie przypominające zapach kremu Nivea, wpadają do palety zapachów wina Gewurztraminera, a czasami pachną dżemem brzoskwiniowym i kwitnącą akacją, suszonymi owocami i jagodami jarzębiny. Pachnące wino Gewurztraminer nie można jednak nazwać ani subtelnym, ani delikatnym. Jest raczej agresywny i wytrwały. Jego urok fascynuje od pierwszego łyka lub odpycha na zawsze. Mówiąc o niezwykłym zapachu tej odmiany, możesz spróbować rozważyć tę właściwość z punktu widzenia chemii. Wino Gewurztraminer ma wysokie stężenie i unikalny skład specjalnych substancji — terpenów. Te specjalne węglowodory, które stanowią podstawowy składnik olejków eterycznych, gromadzą się w skórze winogron, aby później dać je winu. W porównaniu z Rieslingiem wino niemieckie Gewurztraminer stężenie terpenów jest 13 razy większe! Za zapach Gewurztraminera odpowiedzialne są wolne terpeny-CIN-rose oxide, geraniol i Linalool. Skład ten według wzoru chemicznego jest zbliżony do struktury terpenów liczi. Charakterystyczna niska kwasowość i wysoka zawartość cukru w Gewurztraminerze przyczyniają się do pełnego ujawnienia terpenów.

Gewurztraminer jest bardzo kapryśny i wymaga starannej pielęgnacji w idealnych warunkach. Winorośl zaczyna kwitnąć wczesną wiosną, kiedy istnieje duże prawdopodobieństwo katastrofalnych mrozów. Gewurztraminer ma niską odporność na choroby i krótki cykl życia. Kapryśna odmiana czuje się dobrze tylko w łagodnym klimacie: zbyt zimne środowisko zapobiega dojrzewaniu i zachowaniu wszystkich pachnących właściwości, a zbyt gorące warunki zabijają kwasowość, zwiększając niepożądaną gorycz. Bukiet suchych Gewurztraminerów ujawnia charakterystyczne nuty kwiatów i owoców, miodu i praliny. Po posmaku dodaje się do nich pikantne i pieprzowe odcienie. Suche Gewurztraminery najwyższej kategorii dojrzewają przez 3-5 lat, a późne wina dojrzewają przez 5-7 lat. Najlepsze okazy Gewurztraminera są pochodzenia alzackiego. We Francji ta odmiana jest również nazywana Traminer Musque lub Aromatic. Winnice Alzacji mają najlepszy terroir dla tej winorośli: gliniaste żyzne gleby są bogate w wapień i minerały, góry Wogezy chronią plantacje przed galaretowatymi wiatrami, w łagodnych zimach lata są słoneczne, niezbyt deszczowe i niezbyt gorące. Z Gewurztraminera powstają tutaj najbardziej aromatyczne wina odmianowe na świecie o kwiatowych odcieniach i odcieniach przypraw, ozdobione niuansami egzotycznych owoców: ananasa, melona, liczi, pigwy. Godni przedstawiciele tych win mają pełną strukturę i maślaną teksturę z wysokim poziomem alkoholu.

Filtrowanie

Kolor

Smak

Szczep

Rok

Jest 6 produktów.

Pokazano 1-6 z 6 pozycji

Zarejestruj konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się do konta albo odzyskaj hasło