Wina Wegańskie

W ofercie sklepu dostępne są również wina wegańskie a także musujące Prosecco wegańskie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą win wege. Większość ludzi rozumie przez weganizm unikanie wszelkiego rodzaju mięsa, ryb i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Wielu nie podejrzewa, że istnieją produkty i potrawy, które wydają się być wegańskie, ale w rzeczywistości nie są. Jednym z tych produktów jest wino. Ale jak to się stało? Wino to produkt wegetariański wytwarzany z jagód winogron. Problem polega na tym, że zwierzęta (ich produkty) nie biorą udziału w procesie fermentacji lub starzenia, ale w procesie filtrowania wina przed butelkowaniem. Po fermentacji brzeczka jest oczyszczana z osadów i zanieczyszczeń: do beczki wina dodaje się specjalne odczynniki, które wchodzą w kontakt z niepożądanymi cząsteczkami i powodują ich osiadanie na dnie. Przefiltrowane w ten sposób wino schodzi z beczki, a tłuszcz z filtratu i osadu pozostaje. Dzięki filtracji wino ma bardziej elegancki aromat i smak, a także wino staje się mniej mętne.

Dla prawdziwego weganina główną przeszkodą jest fakt, że większość substancji filtracyjnych to produkty pochodzenia zwierzęcego, a nawet jeśli nie pozostają w winie, samo ich stosowanie jest sprzeczne z przekonaniami weganizmu. Wśród tych substancji najczęściej możemy znaleźć żelatynę, białko jaja, kazeinę (białko mleka) i klej rybny. W tej chwili wielu winiarzy rezygnuje z takich konserwatywnych metod filtracji, używają gliny bentonitowej do czyszczenia — ma ona nie mniejszą skuteczność i nie ma nic wspólnego ze zwierzętami, tak własnie powstaje wino wegańskie. Oprócz gliny stosuje się wapień i żel krzemionkowy. Tacy winiarze umieszczają na etykiecie specjalny symbol, co oznacza, że wino jest wegańskie.

We współczesnym świecie weganizm rozprzestrzenił się w Europie, a jego zwolennicy już aktywnie zaczęli wpływać na cały świat. Na przykład ogromna sieć sklepów i supermarketów w Wielkiej Brytanii Coop chce zwiększyć swoją ofertę wegańskich win do setek pozycji. Konkurencyjna firma, Majestic Wine, dodała wegańskie odznaki do opisu win na swojej oficjalnej stronie internetowej. W tej chwili są 32 Pozycje wegańskiego wina, choć liczba ta zmienia się z miesiąca na miesiąc.

Według Towarzystwa wegańskiego w samej Wielkiej Brytanii co najmniej 542 tysiące osób stosuje taką dietę. Piętnaście lat temu było ich około 150 tysięcy. Wszystko to zapoczątkowało rozmowę o wyjątkowości win wegańskich i podniosło kwestię, dlaczego niektórym z nich nie przypisuje się wysokich wyników, a także dlaczego tradycyjne substancje filtrujące nie są wymienione na etykietach kontr - w końcu praktycznie wszędzie na świecie nie ma obecnie wymogów prawnych dotyczących umieszczania informacji o tych substancjach na etykietach win. "W rzeczywistości wiele win może być wegańskich, ale winiarz zwykle nie określa tego na etykiecie" — powiedziała Kristin Siltevik z Oxney Organic Estate w East Sussex w Anglii. Niektórzy producenci przestali używać produktów pochodzenia zwierzęcego do filtrowania wina, podczas gdy inni całkowicie go porzucili, czyniąc swoje wina wegańskimi.

Tony Milanowski, który uczy produkcji wina w Plumpton College w Wielkiej Brytanii, wyjaśnia, że nie chodzi tylko o filtrowanie. Powiedział: "weganizm ma pewne podobieństwo do religii, ponieważ wiele osób staje się weganami nie tylko ze względów dietetycznych, ale także etycznych i/lub środowiskowych". Większość wegan jest dość skrupulatna i może się martwić, na przykład, użyciem wosku pszczelego podczas zamykania butelek, użyciem kleju na bazie mleka do niektórych rodzajów korków, i tak dalej. "Poza tym nawet wina biodynamiczne, pozornie najbardziej naturalne i nie poddane filtracji, mogą nadal nie spełniać wszystkich wymagań wegan, na przykład ze względu na źródła nawozów stosowane w winnicy" - dodał. Jak rozumiemy, wino nie zawsze jest produktem odpowiednim dla wegan. To powiedziawszy, nie wszyscy producenci wina umieszczają niezbędne symbole na etykiecie.

Filtrowanie

Kolor

Smak

Szczep

Rok

Jest 33 produktów.

Pokazano 1-33 z 33 pozycji

Zarejestruj konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się do konta albo odzyskaj hasło