Jak wybrać sery do win musujących ?

list Kategoria: Wina musujące Data:

Na świecie istnieje szeroki wybór win musujących na każdy nastrój. I oczywiście przy dobrej butelce wina chciałbyś wybrać ser, który podkreśli i dopełni smak i aromat wina. Istnieją podstawowe zasady łączenia serów i win. Aby jednak nie pomylić się z kombinacją i uprościć wybór sera, warunkowo dzielimy popularne wina musujące na 4 kategorie według stylu i wybieramy sery dla każdej.

Główną zasadą jest to, że ser nie powinien zakłócać smaku wina musującego. Ma to na celu dopełnienie i odsłonięcie go. Często sery i wina z tego samego regionu dobrze do siebie pasują. Oto zasada: tam, gdzie się urodził, tam się przydał. Ale to nie jest reguła, a raczej hack na życie.

Klasyczny  

Obejmuje to wina szampańskie, franciacortas, kremy i brytyjskie wina musujące.

Gleby i chłodny klimat regionów, a także stosowane odmiany winorośli, determinują aromat i smak przyszłych win. Najczęściej jest mineralny, z długotrwałym posmakiem.

Aromaty tych win to cytryna, jabłko, brioche, białe kwiaty i tosty.

Ser do klasyki

Wybieraj spośród lekkich, świeżych i kremowych serów: kozie, owcze, Ricotta, Burrata, Mozzarella, Mascarpone, Petite Suisse, Bursen, Fromage Blanc, Tête de Moine.

Zapach owocowy

Kava to jasne, owocowe musujące o niskiej kwasowości. Wino produkowane jest w ciepłej Hiszpanii ze szczepów Zarello, Macabeo i Parellada.  

Oczywiście prosecco. Wino produkowane jest w północno-wschodnich Włoszech z winogron glera metodą Sharma. W jego aromacie na pierwszy plan wysuwają się jabłka, brzoskwinie, morele.

W Australii wina musujące są bardzo gęste, żywe i owocowe. Wykonane są z winogron shiraz, cabernet sauvignon i merlot - dość potężnych towarzyszy.

Od sera do owoców musujących

Grana Padano, Edam, sery szwajcarskie - najlepiej nadają się niesezonowane Gruyere, Emmental.

Kwasowość i świeżość

Zekty produkowane są w Niemczech i Austrii. Są niejednorodne pod względem jakości - wykonywane są zarówno w technologii klasycznej, jak i w technologii zbiornikowej. W produkcji wykorzystuje się głównie odmiany winorośli Riesling i Pinot Noir.

Zeckty mają aromaty cytrusów, zielonych jabłek, marakui. Są świeże i dość kwaśne.

W Nowej Zelandii, ze względu na chłodniejszy klimat, wino jest bardzo świeże, powstaje z Sauvignon Blanc, Chardonnay i Pinot Noir.

Ser do świeżego, kwaśnego musowania

Weź jeden z nich: Brie, Camembert, Munster, Raclette, Sbrinz, Swiss Tilsiter.

Słodycz

Wśród półsłodkich win musujących Asti. Te wina o niskiej zawartości alkoholu produkowane są w północno-zachodnich Włoszech, w Piemoncie. Stosowana odmiana winogron to Muscat.

W jego aromacie wyczuwalne są nuty pomarańczy, liczi, słodkich kwiatów, a także miodowy posmak.

Ser do słodkiego wina musującego

Odpowiednie są mocne i cierpkie sery: Roquefort, Gorgonzola, Young Cheddar, Dorblu, Stilton, Parmezan.

Подробнее: https://winestyle.ru

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się do konta albo odzyskaj hasło